Wywiad z Agnieszką Tobotą – #PociągDoProfilaktyki
Jak zrodził się projekt?
„Wszystko kręci się wokół dzieci i młodzieży – naszej przyszłości, bez której dzisiejszy świat byłby jak pociąg bez lokomotywy! Pomysł zrodził się jeszcze przed pandemią, na jednej z konferencji, podczas której rozmawialiśmy z Sędzią Anną Marią Wesołowską o zdrowiu psychicznym najmłodszych. Wówczas słowo ‘profilaktyka’ zaczęło nabierać nowego, głębszego znaczenia. W tamtym okresie Fundacja Grupy PKP wsparła Fundację A.R.T. finansując indywidualne sesje psychologiczne dla dzieci w kryzysach. Wtedy też zrodził się pomysł na nazwę projektu i #PociągDoProfilaktyki – choć przez COVID-19 zatrzymany na cztery długie lata na stacji – w końcu ruszył, by zabrać nas w nową, pełną nadziei podróż!”
Co oznacza dla Ciebie #PociągDoProfilaktyki?
„Dla mnie #PociągDoProfilaktyki to coś więcej niż tylko hashtag – to symbol misji, która łączy edukację i wsparcie psychiczne. To innowacyjny projekt, dzięki któremu młodzi ludzie zyskują narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami. Wyobraźcie sobie pociąg, który nie tylko przewozi ludzi, ale też nadzieję, wiedzę i uśmiech – to właśnie on, pełen pozytywnej energii i odrobiny szaleństwa, które sprawia, że każdy wagon ma w sobie coś wyjątkowego.” Stąd stacje: „higiena cyfrowa”; „masz 4 minuty, aby uratować życie”; „przepalone styki”; „każdy kęs ma sens”; „inny nie znaczy winny”.
Co motywuje Cię do działania w zakresie profilaktyki?
„Od lat moja motywacja w pracy z dziećmi i młodzieżą jest niezmienna: widok dziecięcych uśmiechów i świadomość, że inwestując w zdrowie psychiczne najmłodszych, inwestujemy w lepsze jutro dla nich a więc i dla nas wszystkich. A przy okazji – kto by nie chciał, żeby świat był bardziej bezpieczny i kolorowy, a każdy dzień miał w sobie nutkę optymizmu? Czasem wystarczy jedna iskierka wsparcia, żeby zdziałać cuda, zwłaszcza gdy codzienność przypomina przejazd kolejką górską – nie dla wszystkich jest to jazda z humorem „na maxa””
Dlaczego profilaktyka w zdrowiu psychicznym najmłodszych jest ważna?
„Profilaktyka to fundament, na którym budujemy przyszłość – bez niej jesteśmy jak pociąg, który zjeżdża ze stoku bez hamulców. Od najmłodszych lat dbamy o edukację i dodatkowe zajęcia dzieci, możemy również zadbać od najmłodszych lat o nauczenie ich radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami, komunikacji bez przemocy oraz budowania poczucia własnej wartości. Zdrowie psychiczne to kapitał, na którym opiera się całe nasze życie. Inwestując w profilaktykę dla dzieci i młodzieży zapobiegamy kryzysom, przeciwdziałamy przemocy i dajemy młodym ludziom szansę na rozwój w atmosferze wsparcia oraz zrozumienia.”
Z jaką reakcją u dzieci spotykasz się najczęściej?
„Dzieci to prawdziwi ambasadorzy emocji – czasem reagują zaskakująco, a czasem… po prostu, biorą wszystko na klatę! Najczęściej widzę uśmiechy, zdziwienie i ogromną ciekawość. Dzieci potrafią wyrażać swoje emocje tak szczerze, że nawet najbardziej złożone problemy wydają się nagle mniejsze. A kiedy organizujemy nasze stacje, dzieci reagują jakby właśnie wsiadły do pociągu pełnego przygód – z radością, ekscytacją i gotowością na nowe odkrycia!”
Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy, myśląc o profilaktyce? Jak możemy ich unikać?
„Często zapominamy, że profilaktyka to nie tylko zbiór porad czy mechanicznych ćwiczeń – to przede wszystkim relacja i empatia. Błąd, który widzę najczęściej, to myślenie, że wystarczy jednorazowe spotkanie czy warsztat, by rozwiązać problemy. Profilaktyka to proces, który wymaga stałego wsparcia, zaangażowania i… odrobiny kreatywności! Aby unikać tych błędów, warto włączyć elementy zabawy, humoru i autentyczności, dzięki którym każda sesja staje się nie tylko nauką, ale też inspirującą przygodą. Ja swoją przygodę z dziećmi zazwyczaj zaczynam na podłodze. Pytają mnie czy mogą leżeć, kucać, skakać…. I właściwie jest tak jak się umawiamy. I to działa. Bardzo działa.”
Co Twoim zdaniem jest największym wyzwaniem w promowaniu profilaktyki zdrowotnej?
„Myślę, że często jest to przekonanie, że profilaktyka to luksus, a nie konieczność. W świecie, gdzie wszystko dzieje się szybko, inwestowanie w prewencję często wydaje się mniej atrakcyjne niż reagowanie na kryzysy. Ale jak mawiają – lepiej zapobiegać niż leczyć! My w Fundacji A.R.T. zmieniamy narracje i pokazujemy, że każda inwestycja w zdrowie psychiczne najmłodszych to inwestycja w ich przyszłość pełną wyzwań ale i marzeń, trwałych relacji, pozytywnych zmian i bez przemocy.”
Jakie są Twoim zdaniem największe zagrożenia przy zaniedbaniu działań profilaktycznych?
„Zaniedbanie działań profilaktycznych to jak pozwolenie, by pociąg zjechał ze stoku – skutki mogą być katastrofalne. Największym zagrożeniem jest to, że bez wsparcia, problemy emocjonalne dzieci i młodzieży narastają, a ich skutki mogą obejmować przemoc, izolację i trudności w radzeniu sobie w dorosłym życiu. Brak profilaktyki to także brak wyposażenia dzieci i młodzieży w narzędzi, które pomagają młodym ludziom radzić sobie z wyzwaniami – a wtedy, gdy dorosną, mogą mieć trudności z odnalezieniem równowagi i szczęścia.”
Na co najbardziej są narażone dzieci w obecnych czasach?
„Dzieci dzisiaj żyją w świecie pełnym wyzwań – od presji w mediach społecznościowych, przez szybkie tempo życia, wszechobecne używki, aż po nieustanny dostęp do informacji, które czasem bardziej przerażają niż inspirują. Są narażone na stres, brak wsparcia ze strony rodziców, małą ilość bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami poza szkołą oraz wiele negatywnych wzorców, które mogą kształtować ich postrzeganie siebie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć im wsparcia i narzędzi, które pozwolą im przetrwać trudny czas dorastania, bo nawet w burzliwym pociągu życia, warto mieć odrobinę radości i luzu”
Dlaczego akurat Pociąg do Profilaktyki?
„Pociąg do Profilaktyki to idealna metafora – tak jak pociąg, który zabiera nas w podróż, tak i nasz projekt prowadzi dzieci i młodzież ku zdrowszej przyszłości. Nazwa przyszła sama, jak głośny i przeszywający sygnał z lokomotywy, który nie da się zignorować. To nie tylko symbol, ale i misja: łączyć edukację, wsparcie psychiczne i pasję, by każdy młody człowiek poczuł, że ma prawo do wsparcia i do szczęścia. Bo kiedy już wsiądziemy razem do tego pociągu, żadna stacja nie będzie dla nas zbyt odległa!”
Więcej o projekcie #pociągdoprofilaktyki na stronie: https://pociagdoprofilaktyki.pl/
Tak właśnie wygląda nasza podróż – pełna emocji, humoru i pasji. Bo w końcu życie to podróż, a my jedziemy razem!
👉 Jeśli wierzysz, że każdy młody człowiek zasługuje na wsparcie, polub, skomentuj i udostępnij! Razem budujemy zdrowsze jutro!
#PociągDoProfilaktyki #ZdrowiePsychiczne #Prewencja #Edukacja #RazemSilniejsi